شرکت بنیان انرژی
ممیزی انرژی و تحلیل مصارف انرژی
 نحوه ی کشت محصولات کشاورزی باید بازنگری شود 
به نقل از میزان(خبرگزاری قوه قضاییه) کارشناس محیط زیست وبهره وری منابع آب و انرژی نیز با اشاره به بحران منابع آبی کشور اعلام کرد: یکی از اصلیترین عوامل هدر رفت منابع آب عدم استفاده صحیح در بخش کشاورزی است،مصرف بالای منابع آب کشور در بخش کشاورزی و هدر رفت 60 تا 80 درصدی آب از مشکلات مربوط به این بخش است.

علیرضا اسعدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی میزان، ضمن بیان مطلب فوق ادامه داد: با وجود اینکه خشکسالی امان از طبیعت کشور گرفته، تغییری در نحوه مدیریت و استفاده بهینه از آب مشهود نیست. هنوز با وجود تبخیر بالا، بر روی منابع سطحی آب، سد ساخته می‌شود. سدهای ساخته شده باعث خشک شدن منطقه از جمله تالاب ها و دریاچه ها شده‌است که مشکلات زیست محیطی را برای مردم بومی به همراه آورده است. 

وی، ضمن اشاره به اصلاح روش های کشت، با تاکید بر لزوم استفاده از آب شیرین کن در بخش کشاورزی ونیز تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی و استفاده مجدد از آن، اضافه کرد: در حال حاضر یکی از روش های تولید آب مورد نیاز در کشور نمک زدایی از آبهای شور با استفاده از دستگاههای اب شیرین کن به منظور استفاده در بخش شرب، کشاورزی و صنعت است که با این اقدام به حوزه های آبخیز آسیب کمتری وارد می شود.

این کارشناس منابع آب و انرژی با بیان این که سیاست های کلان بخش کشاورزی کشور باید مورد بازنگری قرار بگیرد ادامه داد: در حال حاضر 86 میلیارد مترمکعب منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف شود که در این زمینه نوع و نحوه کشت باید مورد بازنگری قرار گیرد. به عنوان مثال با اجرای طرح هایی چون ارائه برنامه کشت به کشاورزان و خرید تضمینی محصولات استراتژیک، عدم حمایت و نیز ممنوعیت کشت محصولات غیرضروری و خارج از برنامه، تولید و توزیع بذرهای با نیاز آبی کم، توزیع کودهای دارای خاصیت هیدروژل که نگهداری رطوبت خاک را تا 700 برابر افزایش می دهد، می توان با سرعت زیادی از اتلاف منابع آبی کشور جلوگیری نمود.

مدیر عامل شرکت بنیان انرژی، با تاکید بر اینکه برای مبارزه با کم آبی و خشکسالی باید روش‌های آبیاری در بخش کشاورزی را تغییر داد، افزود: با تغییر روش‌های آبیاری از سنتی به مدرنمی‌توان از مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی جلوگیری کرد؛ اما این کار مستلزم اجرای زیرساخت‌های مناسب در این بخش است.

به گفته مهندس  اسعدی، تامین آب بخش کشاورزی مستلزم برنامه‌ ریزی دقیق است که این برنامه باید توسط دو وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تدوین شود.

وی با اشاره به بحران منابع آبی طی سال های 89 تا 1405 ادامه داد: با بحران آبی پیش رو در سال های آتی در صورتی که مصرف آب های زیر زمینی با این شدت ادامه یابد این منابع تجدید پذیر نخواهد بود. 

مدیر عامل شرکت بنیان انرژی، میزان سرانه آب تجدید پذیر کشور را در سال 1340، 5500 متر مکعب اعلام کرد و گفت: این میزان در سال 85 به 1750 مترمکعب کاهش یافت و پیش بینی می گردد در سال 1400 به 1300 متر مکعب در کشور تنزل یابد.

این کارشناس منابع آب متوسط بارندگی کشور را یک سوم متوسط جهانی عنوان کرد و افزود: در صورتی که میزان مصرف آب کشور مدیریت نشود با بحران بزرگی در میزان منابع آب مواجه خواهیم شد و چه بسا بخش هایی از کشور به مناطقی غیر قابل سکونت تبدیل گردد.