شرکت بنیان انرژی
ممیزی انرژی و تحلیل مصارف انرژی
 به نقل از دفتر روابط عمومی سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا)- در نشستی که در شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان با حضور مهندس مهذب ترابی مدیرعامل سابا، مهندس کهوری مدیرعامل شرکت برق منطقه­ای هرمزگان و مهندس وجدانی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان، نمایندگان شرکت شهرک­های صنعتی و اداره کل صنایع و معادن استان هرمزگان و جمعی دیگر از مسئولین شرکت­های مذکور برگزار شد، تفاهمنامه پنج جانبه­ای در خصوص مدیریت مصرف انرژی بین شرکت­های مزبور در تاریخ 12 تیرماه سالجاری منعقد و مبادله گردید.

براساس این گزارش، در این جلسه در ابتدا مهندس وجدانی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان با اشاره به این نکته که عمده رویکرد این تفاهمنامه در زمینه مدیریت مصرف انرژی در صنایع مستقر در استان هرمزگان است گفت: با توجه به هدفمندسازی یارانه­ها در کشور ضرورت پرداختن به موضوع بهینه­سازی مصرف انرژی بخصوص در صنایع به منظور کاهش هزینه­های برق مصرفی دوچندان شده است. وی این اقدام سابا را اقدامی مبارک و موثر در جامعه دانست و ابراز امیدواری نمود که سابا با ترسیم یک نقشه راه در زمینه مدیریت مصرف انرژی با در نظر  گرفتن بخش­ها و منابع مختلف بتواند کمک موثری در این زمینه نماید.

به نقل از این گزارش، در ادامه این جلسه مهندس کهوری مدیرعامل برق منطقه ای استان هرمزگان با اشاره به منافع حاصل از صرفه­جویی در مصرف انرژی در ایجاد شغل در کشور و عواید حاصل از آن در بخش تجاری گفت امیدواریم با این اقدام سابا منافع حاصل از صرفه­جویی در مصرف انرژی را در استان هرمزگان در چرخه تولید در عرصه­های مختلف بکار گیریم.

در ادامه جلسه مهندس مهذب ترابی ضمن تبریک اعیاد ماه­های رجب و شعبان، از اقدامات و فعالیت­های خلاقانه­ای که در استان هرمزگان توسط شرکت­های برق به منظور کاهش تلفات صورت گرفته بود ابراز خوشحالی نمود.

مدیرعامل سابا با اشاره به بسته­های حمایتی سابا در مفاد تفاهمنامه گفت: ایجاد کلینیک انرژی در واحدهای صنعتی یکی از بسته­های حمایتی سابا است که ارائه آموزش­های تخصصی و تربیت مدیران انرژی می­تواند 10 تا 15 درصد با ایجاد حساسیت در مدیران صنایع، مصرف انرژی را کاهش دهد. وی با اشاره به اینکه این کلینیک انرژی در استان تهران، یزد، شیراز، اصفهان راه اندازی و در حال تشکیل است گفت سابا از طرح­هایی که شدت مصرف انرژی را کاهش می­دهد استقبال و حمایت می­کند.

مهندس مهذب ترابی در ادامه سخنانش راه­اندازی شرکت­های خدمات انرژی در استان هرمزگان را از موارد حمایتی سابا در قالب تسهیلات فنی و مالی و ارائه آموزش­های تخصصی عنوان کرد و گفت با توجه به تقاضای سالیانه این استان نسبت به کولرهای گازی، سابا آمادگی دارد که با تمهید تسهیلات در صورت امکان با راه­اندازی صنعت بهینه­سازی مصرف انرژی از نوع سرمایشی این استان را به یک استان تخصصی در کشور تبدیل کند.

بنابراین گزارش، مدیرعامل سابا با اشاره به آمادگی سابا درخصوص حمایت از کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی با مشارکت دانشگاه­های استان هرمزگان با رویکرد بهینه­سازی مصرف انرژی بمنظور تدوین نقشه راه جامعه استان هرمزگان گفت: سابا در کاهش منطقی نمودن مصرف انرژی در فرآیندهای تولیدی و فرآورده­های صنایع 4 هدف عمده را شامل بهینه­سازی و مدیریت مصرف انرژی در یخچال­ها، کولرها، لوازم روشنایی و الکتروموتورها با حساسیت و بصورت مستمر دنبال می­کند.

در پایان این نشست پس از ارائه مباحث مختلف تفاهمنامه مذکور پس از امضای نمایندگان سازمان­ها و شرکت­های مرتبط مبادله شد.

این گزارش می­افزاید: در ابتدای حضور مدیرعامل سابا در استان هرمزگان جلسه­ای در شرکت برق منطقه­ای این استان با حضور مدیرعامل شرکت برق منطقه­ای و توزیع استان هرمزگان و جمعی از مسئولین این شرکت برگزار گردید که در این جلسه مباحثی در خصوص وضعیت پروژه­های مشترک، مشکلات و الگوی مصرف برق در این استان، راهکارها و روش­های بهینه­سازی مصرف انرژی متناسب با رفتار مشترکین برق و وضعیت ورود وسایل برقی از مبادی غیررسمی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.