شرکت بنیان انرژی
ممیزی انرژی و تحلیل مصارف انرژی
نگاهی به وضعیت 6‌ماه اخیر سال93 مشخص می‌کند که 6روز هوای پاک، 139روز هوای سالم و 41روز (با احتساب امروز) هوای ناسالم در آسمان تهران تنفس شده است. این وضعیت در شرایطی است که در 6‌ماه نخست سال‌جاری نیز گردوغبار و ذرات معلق کمتر از 10 و 2.5 میکرون افزایش نگران‌کننده‌ای در تهران داشته است.

به گزارش همشهری، در 6‌ماه نخست سال گذشته، در تهران 2روز هوای پاک، 128روز هوای سالم و 56روز هوای ناسالم به ثبت رسیده بود. بدین‌ترتیب هوای پاک طی 6‌ماه نخست امسال 4 روز بیشترشده و تعداد روزها با هوای سالم نیز افزایش یافته است. آنگونه که گزارش‌های شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت نشان می‌دهد، در ماه‌های اخیر افزایش گردوغبار‌های داخلی و خارجی یکی از پدیده‌های هواشناسی غالب در تهران و شهرهای اطراف بوده و این نکته موجب افزایش نگرانی‌ها شده است.

نقطه اوج این نوع آلودگی روز 9تیر با وقوع طوفانی از گردوغبار در تهران و برخی شهرهای کشور به ثبت رسید که در پایتخت این پدیده موجب شد شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5میکرون به 191 برسد، درصورتی که بیشترین میزان ذرات که در سال گذشته در تهران به ثبت رسید، 170بوده است. البته ذرات معلق در تهران عوامل و دلایل مشخص و متعددی دارد که این عوامل علاوه بر صنایع آلاینده و معادن، شامل منابع متحرک و وسایل نقلیه بنزین‌سوز و گازوئیل‌سوز می‌شود.

نگاهی به عملکرد نهادهای مختلف
در عین حال از فردا با آغاز سال تحصیلی و سردشدن هوا در فصل پاییز، زمینه‌های تشدید بحران آلودگی هوا فراهم می‌شود. در چنین شرایطی باید به بررسی وضعیت اقدامات اجرایی هر یک از نهادهای دخیل در امر آلودگی هوا پرداخت. دولت و سازمان محیط‌زیست در ماه‌های اخیر دستورالعملی برای کاهش آلودگی هوا تهیه و ابلاغ کرده‌اند که به موجب آن تمام دستگاه‌ها موظفند با توجه به لزوم اهتمام جدی برای مقابله مؤثر با آلودگی هوا، اقداماتی در زمینه