شرکت بنیان انرژی
ممیزی انرژی و تحلیل مصارف انرژی

به گزارش دفتر روابط عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران (سابا): در راستای عقد تفاهمنامه همکاری بین سابا و معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی و به منظور بررسی وضعیت موجود و آموزش و حساس سازی بخش های مختلف کشاورزی کشور سمینار بهینه سازی مصرف انرژی در بخش کشاورزی با حضور 130 نفر از مسئولین و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و شرکت های زراعی در تاریخ 3 آبان ماه سالجاری در سالن شهید مطهری ساختمان معاونت امور انرژی وزارت نیرو برگزار گردید.

براساس این گزارش، در ابتدای این سمینار تخصصی آقای مهندس سجادی قائم مقام و معاون آموزش و بهینه­سازی مصرف انرژی سابا ضمن خیرمقدم به مدعوین ضمن اشاره به آمار مربوط به آخرین وضعیت انرژی در کشور به این نکته اشاره نمود که 13 درصد انرژی الکتریکی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالیکه در دنیا این میزان 5/2% است. وی در ادامه سخنانش افزود تعداد 202 هزار مشترک کشاورزی در کشور وجود دارد و حدود 167 هزار  حلقه از 514 هزار حلقه چاه های کشاورزی موجود در کشور برق­دار شده اند. ضمناً پتانسیل صرفه جویی انرژی در بخش مصرف کشاورزی کشور تا  30 درصد برآورد می گردد.

به نقل از این گزارش، قائم مقام سابا، استان های خراسان جنوبی و رضوی، فارس و همدان را از جمله استان­های پرمصرف انرژی الکتریکی در بخش کشاورزی معرفی نمود و همچنین استفاده از الکتروپمپ های شناور به جای شفت و غلاف در مناطقی که امکان استفاده از آنها وجود دارد، انتخاب پمپ های مناسب کشاورزی با  توجه به دبی استحصال عمق چاه، استفاده از الکتروپمپ های با راندمان بالا، آموزش کشاورزان به منظور استفاده از سیستم های پمپاژ در ساعات غیر پیک بار و استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار را از جمله راهکارهای کاهش مصرف انرژی در بخش کشاورزی ذکر نمود.

بنابراین گزارش، آقای مهندس سجادی در خاتمه سخنانش ضمن اشاره به فعالیت های سابا در چهار بخش آموزش و آگاهسازی و اطلاع رسانی، بهینه سازی در مصرف و تقاضای انرژی، بهینه سازی در تامین و عرضه انرژی و مدیریت، برنامه ریزی و راهبرد شبکه اندازه گیری هوشمند به تشریح و بررسی طرح مطالعاتی نصب سیستم کنترلی و تعویض الکتروپمپ های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان توسط سابا پرداخت و در این زمینه گفت نصب کنترل دور بر روی 81 چاه و تعویض الکتروپمپ در 152 چاه انجام شده است.

در ادامه مباحث این سمینار آقای مهندس پرستار مدیرکل دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به ارائه گزارشی از وضعیت موجود چاه های کشاورزی در کشور پرداخت. وی در بخشی از سخنانش گفت 92% از تولیدات کشور ما وابسته به آب است که بنابراین در بخش کشاورزی نیاز به اصلاح سیستم های آبیاری وجود دارد.

این گزارش می افزاید: در ادامه این سمینار تخصصی مطالبی با عناوین وضعیت موجود سیستم های آبیاری تحت فشار توسط آقای مهندس بهنام زاده مدیر کل دفتر سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، مفاهیم مدیریت مصرف انرِژی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی توسط آقای مهندس اکبری سیار رئیس گروه مدیریت انرژی در صنایع سابا، اصلاح الگوی مصرف در صنایع تبدیلی توسط آقای مهندس پوربصیر مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی، گزارش از وضعیت بهینه سازی مصرف انرژی در بخش کشاورزی استان یزد توسط آقای میرشمس مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق یزد و بهینه سازی مصرف انرژی در چاه های کشاورزی استان کرمانشاه توسط آقای مهندس یحیی زاده کارشناس ارشد دفتر صنعت سابا برای مدعوین ارائه گردید. در پایان این سمینار تخصصی نشستی با حضور مسئولان سابا به منظور پاسخگویی به سؤالات و اطلاع از نظرات شرکت کنندگان در این سمینار برگزار گردید.